niedziela, 12 marca 2017

Czy warto inwestować z pośrednikiem nieruchomości?

Korzystać czy nie korzystać z usług pośrednika obrotu nieruchomościami? Ten dylemat towarzyszy każdemu początkującemu inwestorowi. Wielu wychodzi z założenia, że to zbędny koszt, który należy omijać. Jednak czy na pewno? 


Odczarowaniem roli pośrednika w procesie sprzedaży nieruchomości zajęła się Sabina Libera - prezes krajowej delegatury Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami.Marcowe spotkanie toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Wynajem Mieszkanicznik przyniosło dyskusje na temat korzyści, jakie daje współpraca z pośrednikami obrotu nieruchomościami. Nasza prelegentka sama przyznała, że w trakcie swojej wieloletniej obecności w branży (od 2008 r.) spotkała się z różnymi standardami, jeżeli chodzi o obsługę klienta. Jednak, jak twierdzi, kluczem jest ustalenie na samym początku zasad współpracy. Czego więc możemy oczekiwać od naszego pośrednika?

1. Pomoc w przygotowaniu nieruchomości do zbycia. Nie każdy właściciel mieszkania zdaje sobie sprawę, jak istotny jest w trakcie prezentacji potencjalnemu klientowi... porządek. Tak. I nie chodzi tu jedynie o oczywiste uprzątnięcie brudnych ubrań, czy rozrzuconych przez dzieci zabawek. Pośrednik powinien doradzić, jak uporządkować przestrzeń, aby stała się bardziej przyjazna kupującemu. Mowa o home stagingu, który wkracza powoli na nasz polski rynek, zdobywając rzesze zwolenników. Pamiętajmy jednak, że nie każdy pośrednik nam to zagwarantuje. Zanim podpiszemy umowę, lepiej się co do tego upewnić.

2. Opracowanie oferty oraz oszacowanie nieruchomości. Istotnym krokiem na etapie sprzedaży nieruchomości jest przygotowanie oferty. Wprawny pośrednik wie, jak ją sformułować, aby przyciągnąć odpowiedni typ klienta. Część biur nieruchomości oferuje możliwość wykonania rzutu mieszkania, co jak wiadomo pomaga przy podejmowaniu decyzji przez kupującego. Nie zapomnijmy o wspomnianym już home stagingu i sesji zdjęciowej. Ważne, żeby już na poziomie oferty nieruchomość miała szansę "wpaść w oko". Istotne jest też ustalenie ceny. To ona w dużej mierze zadecyduje o zainteresowaniu nieruchomością. Jeżeli będzie za wysoka - odstraszy, jeżeli za niska - możemy stracić na transakcji. Większość właścicieli z pewnością wie, ile chciałby otrzymać za swoje mieszkanie. I słusznie. Jednak po ustaleniu swojej ceny, warto ją skonsultować. 

Pozostaje nam jeszcze publikacja oferty. Pamiętajcie, że to również zadanie pośrednika. Powinien Wam doradzić, jakie kanały dystrybucji wybrać, żeby osiągnąć swój cel.

3. Prezentacja nieruchomości. Większość sprzedawców nalega, aby być obecnym przy pokazywaniu mieszkania potencjalnemu kupującemu. Jednak pośrednicy coraz częściej doradzają, aby pozostawić sprawę im. Wiadomo, że jako właściciele, jesteśmy sentymentalnie związani z tymi czterema kątami. Wizja burzenia ścian czy niepochlebne uwagi na temat naszej aranżacji mogą się nam nie spodobać i w efekcie rzutować na dalsze rozmowy.

4. Monitorowanie stanu prawnego. To najbardziej oczywisty z obowiązków pośredników. Wiemy, że decydując się na współpracę z biurem obrotu nieruchomościami "kupujemy" sobie spokój, jeżeli chodzi o weryfikacją mieszkania pod kątem ewentualnych wad prawnych. Polecam jednak dawkować zaufanie. Warto samemu sprawdzić podstawowe kwestie.

5. Zgromadzenie dokumentów. Kolejna wygoda. Pośrednik przedstawi Wam listę dokumentów i zadba, aby druga strona również dobrze się pod tym kątem przygotowała.

6. Koordynowanie procesów kredytowych. Jeżeli nie macie swojego zaufanego doradcy finansowego, biuro obrotu nieruchomościami na pewno takim dysponuje. Tu jednak zalecam rozwagę i korzystanie ze sprawdzonych wcześniej źródeł.

7. Współpraca ze stronami i notariuszem. Pamiętajcie, że od momentu Waszej decyzji o sprzedaży / zakupie, do samego aktu notarialnego minie jeszcze trochę czasu i będzie sporo do załatwienia. Każda ze stron transakcji ma swoje dokumenty do zdobycia i poszczególne czynności do wykonania. Pośrednik sprawdza się na tym etapie jako łącznik. Dzięki temu, że trzyma rękę na pulsie mamy pewność, że sprawa posuwa się do przodu, bez konieczności indywidualnego kontaktu ze swoim kontrahentem. 

Jak sami widzicie korzyści ze współpracy z pośrednikiem obrotu nieruchomościami może być sporo. Nie wymieniłam wszystkich, bo można jeszcze chociażby wspomnieć o pomocy w negocjacjach. Moim zamiarem było uświadomienie Wam, czego możecie oczekiwać. Jak już pisałam, warto przedyskutować te kwestie od razu, aby być pewnym, że osoba, na którą postawiliśmy, właściwie się nami zaopiekuje. I nie bójcie się umów na wyłączność. Kojarzą nam się negatywnie bo z ograniczeniem swoich możliwości. Jednak prawa taka, że jeżeli postawicie na sprawdzonego pośrednika i podpiszecie z nim taką umowę, to nie będziecie musieli myśleć o alternatywnych środkach. Po prostu Wasza transakcja przebiegnie szybko i sprawnie. Jak zawsze jest to jednak kwestia dogadania się.

Wieczór w Hanza Cafe zakończyły rozmowy w kuluarach. Odniosłam wrażenie, że dzięki prelekcji Sabiny kolejni inwestorzy przekonali się do idei współpracy z pośrednikami. Świadczy o tym chociażby ilość wymienionych wizytówek. Ci, którzy funkcjonują na rynku dłużej, zdają sobie sprawę jak wartościowe są kontakty do profesjonalistów. 


Przecież kto z Was nie byłby gotowy zapłacić za pomoc w znalezieniu idealnej oferty czy "okiełznanie" nieprzychylnego właściciela nieruchomości? Pomagajmy więc sobie wzajemnie, a na pewno wszyscy na tym skorzystają.


Tych, których zainteresował temat inwestowania w nieruchomości, zapraszam na kolejne spotkanie toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Mieszkanicznik, które już 4 kwietnia br. Tym razem będziemy mówić o remontach.

Do zobaczenia!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz