wtorek, 7 marca 2017

5 kobiet, które mnie inspirują

Dzisiaj dzień kobiet, a więc będzie kobieco. Postanowiłam przedstawić Wam pięć wyjątkowych pań, które zajmują ważną rolę w moim życiu - inspirują mnie do działania. Być może ich historie i Was oczarują.COCO CHANELTa filigranowa kobieta o srogim wyrazie twarzy i uszczypliwym humorze zrewolucjonizowała swoją epokę. Mimo trudnych początków - dzieciństwo bez rodziców, bieda, konieczność zmagania się z nierównością społeczną - miała taką wewnętrzną potrzebę niezależności, że porzuciła konwenanse i pozornie lekkie życie u boku bogacza, stawiając na ciężką pracę i swój rozwój. Kobieta, która na spotkanie towarzyskie potrafiła ubrać się jak mężczyzna. Jej barwna osobowość i konsekwencja zaprocentowały. Dzisiaj nazwisko Chanel przywodzi na myśl szyk, elegancję oraz ponadczasowość. Gabrielle Bonheur Chanel napisała swoim życiem piękną historię, która inspiruje kolejne pokolenia.

Ulubiony cytat: "Utrzymuj wysokimi swoje obcasy, swoją głowę i swoje wartości."

HALINA POŚWIATOWSKA


Żyła krótko choć swoimi emocjami mogłaby obdarować niejednego. Kobieta, która od dzieciństwa zmagała się z ciężką chorobą potrafiła w swoich wierszach nie tylko poruszać ale i bawić. Czym mi zaimponowała? Wolą życia. Tym, że mimo wyroku, jaki wydali na jej serce lekarze, postanowiła walczyć, a nawet wystawić swoje serce na próbę - zakochując się. Jej poezja z tego okresu zachwyca. Mało tego, po śmierci ukochanego męża Halina Poświatowska nie załamała się. Chciała żyć i była ambitna. Po operacji, którą przeszła w USA, postanowiła rozpocząć naukę w prestiżowym college'u. Dodam, że nie znała wtedy prawie w ogóle języka angielskiego. I tu kolejny fenomen - naukę skończyła w trzy lata więc o rok wcześniej niż przewidywał to program nauczania. Jej poezję odkryłam podczas nauki w liceum i po tych kilku zdaniach czuję, że muszę do niej wrócić...

MARTYNA WOJCIECHOWSKA


Silna osobowość, niezwykle ciekawa świata. Prowadzony przez nią cykl "Kobieta na krańcu świata" pozwolił dotrzeć do niesamowitych kobiet rozsianych po różnych kulturach oraz szerokościach geograficznych. Widziałam wszystkie odcinki programu i na każdy czekałam z równą niecierpliwością. Martyna Wojciechowska ujmuje swoją autentycznością. Jej przekaz pełen jest emocji i szacunku dla poznawanych osób. Ponadto jej życie jest dla mnie świadectwem wielkiej odwagi. Wyczyny fizyczne, których dokonała, pokazują że osiąga to, co sobie postanowi. A wszystko z humorem i wrodzonym optymizmem. Zawsze pod ręką trzymam jej książkę "Zapiski (pod) różne". To zbiór krótkich historii, notatek tworzonych w podróży. Idealna lektura, gdy nie ma czasu na czytanie powieści. I tak do poduszki czytam sobie czasem o wyprawie do tajemniczego szamana czy fenomenie japońskich kapciuszków. Polecam!

MAMA I SIOSTRAWiem, brzmi sentymentalnie. Ale miało być prawdziwie więc napiszę i o nich. Dwie z najważniejszych osób w moim życiu to z pewnością Mama i Siostra. Pierwsza przez całe życie motywuje mnie do wyznaczania ambitnych celów. Pokazuje, że wytrwałością i pracą można wiele zdziałać. Jedną z istotniejszych prawd, które mi wpoiła jest to, że dobro powraca. Wiem, że warto być empatycznym wobec innych ludzi i wyciągać pomocną dłoń. Nawet do tych, którzy czasem nie potrafią o to poprosić.

A siostra? Jak może imponować młodsza siostra? Taka może. Ala należy do egzemplarzy żądnych wrażeń. Czy to edukacyjnych - aktualnie studiuje czwarty kierunek - czy zawodowych. Najpierw przez sześć lat walczyła o ludzkie życie jako ratownik medyczny, by teraz postawić wszystko na jedną kartę i pójść do wojska. Ktoś z boku mógłby zapytać, co to za wielki wyczyn zmienić zawód w takim wieku. Ale każdy z nas wie, jak trudno jest zrobić ten pierwszy krok, gdy zasiedzieliśmy się w naszym ciepełku pewnej, choć może nie do końca wymarzonej, posady. Wniosek jest jeden: można to zmienić. I warto się na te zmiany decydować. 


Wierzę, że Wy również macie osoby, które inspirują Was do stawania się lepszymi. Pamiętajcie, aby otaczać się nimi i czerpać z ich mądrości. W końcu jesteśmy sumą pięciu najbliższych nam osób. Warto, aby były to te, które nam imponują.

Inspirującego dnia drogie panie!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz