wtorek, 21 lutego 2017

Razem czy osobno, czyli CZY łączyć strony na Facebooku

O tym, że warto mieć swój fanpage na Facebook'u wie każdy właściciel firmy. Czasem jednak praktyczne wydaje się założenie kilku stron zbliżonych tematycznie. Tu jednak pojawia się ryzyko. W trakcie zarządzania nimi może wkraść się niepożądany chaos. Wówczas jako rozwiązanie pojawia się opcja scalenia fanpage'y. 


Tym razem nie będę Wam wyjaśniała JAK to zrobić. Skupimy się na tym CZY warto.Opis problemu


Prowadząc kilka fanpage'y dążymy do tego, aby każdy był unikatowy i prezentował najbardziej wartościowe treści. Musimy je więc różnicować. Problem pojawia się w sytuacji, gdy zarządzamy stronami o podobnej tematyce. Wtedy trudniej o różnorodność wpisów. Pojawiają się też dylematy czy duplikować poszczególne z nich. Gdy grupa docelowa jest zbliżona, content przekazywany na jednej ze stron może wpisywać się w konwencję drugiej. Poza tym ogranicza nas czas. Musimy pamiętać, że fanpage'a jest jednym z elementów prowadzenia działalności i nie możemy mu poświęcać całego dnia.

Podsumowując. Jak wynika z mojego doświadczenia, decyzja o połączeniu stron na Facebook'u jest zazwyczaj pokierowana optymalizacją działań.  

Kwestie techniczne

Samo scalanie fanpage'ów nie jest naszym tematem. Jak to zrobić możecie przeczytać tutaj. Zwrócę Wam tylko uwagę, jakie warunki muszą być spełnione, aby w ogóle połączenie było możliwe.

1. wspólny administrator obydwu stron
2. nazwy i treści zamieszczane na stronach są podobne
3. adres zameldowania (jeżeli istnieje) jest ten sam 

Facebook informuje nas, że osoby, które lubią zdublowaną stronę, zostaną powiadomione o połączeniu. Może to potrwać kilka dni. Ale co ważniejsze "Strona, która nie zostanie zachowana, zostanie usunięta z serwisu Facebook, a cofnięcie połączenia stron będzie niemożliwe." (Centrum Pomocy Facebook'a)

Konsekwencje połączenia

Zanim podejmiemy więc ostateczną decyzję, przeanalizujmy jakie konsekwencje niesie za sobą łączenie stron.Ad. A
Scalenie polubień jest naturalną konsekwencją połączenia. W zasadzie na tym właśnie nam zależy. Chcemy aby fani z jednej i drugiej strony zostali zgromadzeni w jednym miejscu. Dzięki temu możemy się z nimi wygodniej komunikować, bez konieczności powielania treści.

Ad. B
Scalenie zameldowania dotyczy jedynie stron, na których ujawniamy nasz adres. Zrozumiałe, że aby dokonać połączenia te dane muszą być zgodne. Nic nie tracimy, a porządkujemy.

Ad. C
I tu pojawia się pierwsza niedogodność. Ze strony dołączającej usunięta zostanie cała treść, tj. wszystkie posty, zdjęcia, komentarze, itp. Oczywiście Facebook na osłodzenie, daje nam podpowiedź, jak pobrać kopię strony przed jej usunięciem (tutaj). Jednak nie zmienia to faktu, że dotychczasowy content nie będzie już dostępny dla naszych fanów.

Ad. D
Oprócz opublikowanej dotychczas treści, w przypadku łączenia musimy się również pożegnać z nazwą dołączanej strony. Traktuję to jako minus, ponieważ nie będziemy mogli już do niej wrócić. Jednak w przypadku, gdy nazwy stron są łudząco podobne i różnią się jedynie jednym słowem, prawdopodobnie ta zmiana nie będzie dla właściciela rażąca.

Ad. E
Podjęcie decyzji o połączeniu stron jest nieodwracalne. No właśnie. Gdy już rozpoczniemy ten proces, nie wrócimy do punktu wyjścia. Dlatego decyzję trzeba podjąć w pełni świadomie.

Alternatywa?

Jak się domyślacie, poruszam ten temat, ponieważ sama stanęłam przed wyborem - łączyć czy nie łączyć. W moim przypadku sprawa nie była taka prosta. Strony, które potencjalnie chciałam połączyć różniły się w moim przekonaniu swoim zakresem i miałam problem, żeby z jednej całkowicie rezygnować tracąc jej zawartość. A dodam, że ilość polubień była podobna więc moja decyzja była bardziej pokierowana wygodą zarządzania, niż chęcią podbicia liczby fanów. Postawiłam więc na inne rozwiązanie. Skorzystałam z opcji "Cofnij publikację strony". Znajdziecie ją w Ustawieniach swojej strony (punkt drugi "Widoczność strony"). Efekt? Treści i nazwa zachowane, a strona jest niewidoczna. Nie można jej wyszukać i na nią wchodzić. Daje to furtkę, że gdy zmienię zdanie i będę chciała zacząć rozwijać nieopublikowango teraz fanpage'a, zawsze mogę go opublikować ponownie. A póki co zamierzam skupić się na stronie, którą uznałam za wiodącą.

Powodzenia w podejmowaniu Waszych decyzji!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz