piątek, 24 czerwca 2016

"Mamy mleko dla wcześniaka", czyli moje mleczne dzieci

Statystycznie w Polsce 7% dzieci rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Dzięki aktualnej wiedzy medycznej i wielkiej wytrwałości kochających rodziców - maluchy te rosną, rozwijają się i cieszą serca najbliższych. Jest jednak "lek nad lekami", który wspomaga prawidłowy rozwój każdego dziecka. Mleko mamy. Naukowcy cały czas przekonują nas o jego zbawiennym wpływie. Zachęcają do wydłużenia okresu karmienia piersią nawet do drugiego roku życia dziecka. Co jednak w sytuacji, gdy mama i niemowlak napotykają na problemy? Czasem o odstawieniu malucha od piersi decydują względy medyczne, a czasem losowe. Dla niektórych noworodków, szczególnie  tych przedwcześnie urodzonych lub zmagających się z chorobami, każda kropla matczynego pokarmu ma znaczenie. Co wówczas?


Z pomocą tym najbardziej potrzebującym przychodzi Fundacja Bank Mleka Kobiecego.


http://bankmleka.pl/

Na Panią Kasię Kaczmarek i cały zespół Banku Mleka Kobiecego w Toruniu trafiłam dzięki innej młodej mamie. Wcześniej idea dzielenia się pokarmem kobiecym została mi przedstawiona w szkole rodzenia. Jednak będąc w ciąży zbagatelizowałam te informacje zakładając, że nie będą mi potrzebne. A jednak. Pierwsze dni po porodzie przyniosły nawał pokarmu a wraz z nim dylematy - co robić z nadwyżkami mleczka? Początkowo wpadłam w szał mrożenia "na później". Wielokrotnie słyszałam od innych mam rady, że warto mrozić swój pokarm, aby w razie potrzeby inny dorosły mógł nakarmić Malucha pod moją nieobecność. Słuszne założenie. Przyjęłam więc taką strategię. Niestety bardzo szybko pojawił się kolejny dylemat. Gdzie pomieścić zgromadzone zapasy? W naszym przypadku popyt oraz podaż nie zbilansowały się i w efekcie ilość mrożonego mleczka zdecydowanie przewyższała możliwości konsumpcyjne Malucha. I wtedy ponownie usłyszałam  o Banku Mleka Kobiecego przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Tym razem ta informacja nie była mi obojętna. Szybko wykonałam telefon i już następnego dnia umówiłam się na wizytę w Banku.

https://www.facebook.com/bankmlekatorun/?fref=ts

Historia Fundacji Mleka Kobiecego

Jak powszechnie wiadomo, genialne pomysły powstają z potrzeby. Pomysł na stworzenie Fundacji Mleka Kobiecego powstał z potrzeby dzielenia się matczynym mlekiem z innymi dziećmi. Inicjatorką była Pani Magdalena Podczaska, która sama zmierzyła się najpierw z trudnościami w karmieniu dziecka, by później borykać się z kolei z nadmiarem pokarmu. Gdy jednak próbowała oddać swoje mleko placówkom zajmującym się opieką nad małymi dziećmi, natrafiła na problemy. Stąd zrodził się pomysł na uruchomienie Stowarzyszenia na Rzecz Banku Kobiecego. A to był dopiero początek...

"Idea banku mleka to klasyczne połączenie potrzeb i możliwości. Bank jest wtedy, gdy mamy do czynienia z "nadprodukcją" - w tym aspekcie jego rola polega na tworzeniu warunków do przygotowania i zabezpieczenia najcenniejszego pod słońcem mleka. W ogólnym zarysie to rozwiązanie, w którym wszyscy wygrywamy: nie tylko potrzebujące dzieci ale wygrywają obie grupy Matek, te które mają nadmiar pokarmu jak i te, którym pokarmu brakuje a pragną mieć pewność, że Ich dziecko otrzyma wszystko co może być medycznie i biologicznie najlepsze. Wygrywa również całe Społeczeństwo przechodząc na wyższy poziom świadomości i organizacji najkorzystniejszego leczenia i opieki nad noworodkami." – mówi inż. Jan Czeczot, dyrektor SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP (www.bankmleka.pl, Informacja prasowa).

Pierwszy w Polsce bank mleka rozpoczął swoją działalność 28 marca 2012 r., w Warszawie. Następne powstały w Toruniu (2013 r.), Warszawie (2015 r.), Krakowie i Opolu (2016 r.). W realizacji są już kolejne lokalizacje (Gdańsk, Wrocław, Rzeszów, Łódź i Szczecin).


"Mamy Mleko dla wcześniaka"


Pod tą wdzięczną nazwą kryje się wdrażany przez Fundację ogólnopolski program. Ma on na celu zwiększanie dostępu do mleka kobiecego dzieciom chorym i długo hospitalizowanym poprzez powoływanie kolejnych banków mleka kobiecego na terenie naszego kraju.


Kto może zostać dawczynią?

Do Banku Mleka Kobiecego może się zgłosić każda mama w okresie laktacji. Kobieta zainteresowana oddawaniem swojego pokarmu, jest poddawana badaniom na obecność chorób zakaźnych, które mogłyby zostać przekazane wraz z mlekiem. Oprócz tego z potencjalną dawczynią zostaje przeprowadzony wywiad dotyczący jej stylu życia i żywienia. Oczywiście Bank Mleka nie przyjmuje mleka od kobiet, które palą papierosy, piją alkohol, przyjmują narkotyki czy wybrane leki! Ale to wydaje się oczywiste :) Po szczegóły odsyłam już bezpośrednio do poszczególnych placówek.


Jakie korzyści czerpią ze współpracy z Bankiem dawczynie?

Każda z nas ma zapewnioną opiekę laktacyjną. Możemy korzystać z pomocy doradczyń i rozwiewać nasze wątpliwości dotyczące karmienia dzieci. Choć nie tylko w tym zakresie. Oprócz tego objęte jesteśmy stałym monitoringiem medycznym. W praktyce nie zyskują tylko mamy, ale również ich dzieci. Bo uprzejmość pracowników Banku Mleka nie pozwala przejść obojętnie obok problemów zdrowotnych naszych maluchów :)

Ale chyba najcenniejszym, co dostajemy, jest satysfakcja i świadomość, że oprócz swojego Malucha wspieramy rozwój też innych dzieci, naszych mlecznych dzieci.


Jak dużo jest mam przekazujących swoje mleko do Banku?

Podczas tegorocznych obchodów Honorowego Dnia Dawczyni, a jednocześnie 3. urodzin Banku Mleka w Toruniu, dowiedziałyśmy się, że przez te trzy lata funkcjonowania z toruńską placówką współpracowała ponad 100 dawczyń! Dużo? Mało? Nie ma to większego znaczenia. Istotne, że tendencja jest rosnąca i mam chętnych do dzielenia się swoich pokarmem przybywa.

A to nasza skromna reprezentacja podczas Honorowego Dnia Dawczyni świętowanego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, dnia 3 czerwca 2016 r.:


Źródło: https://www.facebook.com/bankmlekatorun/?fref=ts

Podczas spotkania każda z mam (i każdy maluch) mogła liczyć na dobre słowo Pani Dyrektor Szpitala i oficjalne podziękowanie za współpracę.


Źródło: https://www.facebook.com/bankmlekatorun/?fref=ts

Moglibyście się zastanawiać, czemu wśród artykułów z zakresu przedsiębiorczości czy rozwoju osobistego pojawił się temat Fundacji. Wbrew pozorom odpowiedź jest dosyć oczywista. Także i w tym przypadku fascynują mnie ludzie. Ludzie, którzy przecierają szlaki i otwierają oczy niedowiarkom. Ludzie, którzy edukują, rozwijają i pomagają społeczeństwu. Szczególnie jego najmłodszym obywatelom.


Zespół toruńskiego Banku Mleka Kobiecego
Źródło: https://www.facebook.com/bankmlekatorun/?fref=ts

Życzę więc Fundacji Mleka Kobiecego, aby rosła w siłę i otwierała kolejne oddziały. A sobie i innym mamom aby nasze dzieci - własne i mleczne - rosły zdrowo i cieszyły serca najbliższych im osób!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz