piątek, 18 grudnia 2015

Sesja ciążowa - wskazówki i inspiracje

Ciąża to wyjątkowy etap w życiu każdej kobiety. To chyba jedyny taki czas, gdy przybieranie na wadze sprawia nam przyjemność. Mało tego - czujemy z tego faktu dumę! To jednocześnie okres, w którym przeżywamy wiele nowych emocji po raz pierwszy (w końcu tak jak każde dziecko, tak samo każda ciąża jest inna). Coraz więcej rodziców decyduje się dokumentować te radosne momenty za pomocą zdjęć. Dla przyszłej mamy jest to okazja do odkrycia innej strony swojej kobiecości, dla mężczyzny - element wsparcia, poczucie bycia częścią tworzącej się nowej rodziny.


Poniżej znajdziecie kilka praktycznych wskazówek, na co zwrócić uwagę podczas przygotowań do sesji ciążowej. Opracowałam je wspólnie z autorką moich zdjęć, Justyną Żukowską - Zygmunt, z zamiłowania fotografem, z zawodu psychologiem i terapeutą. 


zdj. Justyna Żukowska - Zygmunt

Termin - kiedy umówić się na sesję?


To było dla mnie kluczowe pytanie. Niestety, jak to bywa w przypadku istotnych kwestii, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zwykle sugeruje się, że zdjęcia dobrze jest wykonywać od 6. do 8. miesiąca ciąży. Konkretniej preferowany jest okres od 28. do 34. tygodnia ciąży. Brzuszek nabiera już wtedy charakterystycznej krągłości a nie jest jeszcze aż tak duży. Wszystko jednak zależy indywidualnie od przyszłej mamy. Ciało każdej z nas reaguje inaczej na obecność rosnącego malucha stąd niektóre w 28. tygodniu będą miały brzuszek o rozmiarach imponujących, a dla innych dopiero 33. tydzień będzie tym właściwym. Co istotne, w trakcie wyboru terminu liczy się przede wszystkim komfort mamy. Chodzi tu zarówno o jej kondycję (im późniejsza ciąża, tym bardziej męcząca może okazać się sesja) jak i estetykę - jeżeli marzeniem mamy jest uwiecznienie brzuszka na tydzień przed planowanym terminem rozwiązania, tak też należy zrobić :)

Pora dnia


Nie od dziś wiadomo, że pora dnia jest istotna z punktu widzenia samopoczucia przyszłej mamy. Gdy ustąpią poranne mdłości, to właśnie wczesne godziny przedpołudniowe należą - w większości przypadków - do ulubionych przez kobiety ciężarne. Jesteśmy wtedy wypoczęte i pełne energii. Zazwyczaj nic nas jeszcze nie boli, bo organizm jest zregenerowany po kilkugodzinnym śnie. Takie chwile trzeba wykorzystywać! 

Oświetlenie


Po części oświetlenie związane jest z porą dnia. Jednak kluczowe jest, czy sesja ma się odbyć w plenerze, czy w pomieszczeniu (np. studio, dom). To z kolei często uwarunkowane jest porą roku. Aktualna aura nie pozwalała nam na spacery z aparatem więc postawiliśmy na zdjęcia w domu. Mimo porannych przebłysków słońca i tak niezbędne było uruchomienie wszelkich pokładów sztucznego oświetlenia. W przypadku pleneru, nie przejmujcie się, jeżeli dzień, który wybierzecie na sesję, nie będzie bardzo słoneczny. Zachmurzenie jest mile widziane, ponieważ pozwala uniknąć niechcianych refleksów. Z brakiem słońca fotograf na pewno sobie poradzi - albo wybierając właściwie doświetlone miejsce albo już na etapie obróbki zdjęć.

Makijaż


Panie, które miały już przyjemność stawać przed obiektywem, z pewnością wiedzą, że w takich sytuacjach sprawdza się mocniejszy makijaż. Dobrze podkreślone oko może początkowo wydawać się nienaturalnie ciemne, ale to pozory. Można też rozważyć przy tej okazji przedłużenie rzęs lub doklejenie ich kępek. Jeżeli nie czujecie się pewnie w wykonywaniu makijażu i macie wątpliwości co do zastosowania kolorystyki, warto oddać się w ręce profesjonalistów. O mój make up zadbała Agnieszka z Beauty Bar. Efekt? Świetnie widać go na poniższym zdjęciu:

zdj. Justyna Żukowska - Zygmunt

Mamy też wartość dodaną. Nie ma co ukrywać, że każda z nas lubi być rozpieszczana i od czasu do czasu pozwolić sobie na odrobinę relaksu. Makijaż wykonywany przez profesjonalną wizażystkę nie tylko przyniesie nam korzyści w postaci świetnego efektu na zdjęciach. Podczas jego wykonywania mamy chwilę dla siebie, co cudownie pomaga się odprężyć.

Dodatki, stylizacje...


Gdy termin sesji będzie się zbliżał pomyślcie, jakie ujęcia byłyby dla Was najcenniejsze. Wyróbcie sobie zdanie co do tego, czego oczekujecie od fotografa. Najlepiej w takich sytuacjach sprawdza się wcześniejsza rozmowa - tydzień przed planowaną sesją można przy herbacie na spokojnie omówić propozycje i ustalić wstępne koncepcje. Bezcenne. Zarówno ze strony rodziców jak i fotografa ;)

W zależności od tego, czy zdecydujecie się na sesję stylizowaną, czy bardzo minimalistyczną, poniżej lista kilku praktycznych dodatków, które sprawdzają się praktycznie zawsze:

1. koszule - o ile przyszły tata nie ma szczególnej awersji do takiego przejawu elegancji, koszule rewelacyjnie zdają egzamin na sesjach ciążowych. Najlepiej - nawet dla eksperymentu - zaopatrzyć się w jedną, białą. Koszule u mam też dają pole do popisu. Zapięte pięknie podkreślają krągłość brzuszka, a rozpięte delikatnie go eksponują. Można je też związać pod biustem. Świetnie komponują się z dżinsami.
2. scrabble - powrót do dzieciństwa ;) Można użyć wyobraźni i za pomocą poszczególnych literek przygotowywać napisy, które znajdą się na zdjęciach. Np. na brzuszku mamy. Świetna zabawa!  
3. dziecięce atrybuty - dla tych, którzy zgromadzili już wyprawkę dla swojego malucha, propozycja idealna. Jest pretekst, żeby odpakować małe buciki, skarpeteczki czy pierwsze słodkie śpiochy. A wszystko w szczytnym celu! Chodzi przecież o to, aby uwiecznić je na zdjęciach z dzieckiem, które póki co grzecznie czeka w brzuchu mamy na swój wielki dzień. 
4. biżuteria - niczym wisienka na torcie. My - oprócz obrączek - postawiliśmy na delikatną, w pierwszej chwili niedostrzegalną ale jednak wpływającą na klimat zdjęć. Z pomocą przyszły nieocenione projektantki z Pracowni Lawre i Panny Pierniczek.
5. nakrycia, tkaniny - niewiarygodne jak tkanina może odmienić wnętrze studia lub Waszego domu. Warto podczas sesji pobawić się różnymi fakturami i kolorami. Dzięki nim zwykła kanapa nabierze bardziej eleganckiego stylu a chusta zarzucona na fotel przeniesie Was w lata 20. poprzedniego wieku. Wszelkie eksperymenty mile widziane!


Towarzystwo podczas sesji


Dokumentując ciążowy okres warto zastanowić się, czy oprócz przyszłej mamy, nie zaprosić do zdjęć reszty rodziny - taty, rodzeństwa. W końcu oni też czynnie uczestniczą w oczekiwaniu na dziecko. Ich emocje mogą wnieść dużo pozytywnej energii. I przede wszystkim - pomóc rozluźnić się mamie. Poza tym jest to szansa na uwiecznienie ostatnich chwil rodziny w pomniejszonym składzie. Przecież już niedługo dołączy do nich mały mieszkaniec brzucha mamy, a z nim nowe doświadczenia, nowe wyzwania i nowe radości. 


zdj. Justyna Żukowska - Zygmunt

Spięta modelka?


Nie każda z ciężarnych kobiet jest profesjonalną modelką. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że niewiele ich wśród nas. Podejrzewam, że jeszcze gorsze statystyki byłyby w przypadku przyszłych ojców. Jak więc poczuć się swobodnie podczas sesji zdjęciowej? Zrelaksować się? Naturalnie uśmiechać? Łatwo powiedzieć. Ale na wszystko są sposoby. 

Sesję "z brzuszkiem" idealnie jest zrobić w domu albo w innym przyjemnym miejscu, gdzie czujecie się komfortowo i naturalnie. Pozujcie tak, jak jest Wam wygodnie - przyjmijcie swoją ulubioną pozycję na fotelu, obejmijcie się ze swoim partnerem tak, jak to robicie, aby sytuacja ujęta w kadrze była autentyczna. Włączcie ulubioną muzykę, która wprowadzi Was w dobry nastrój oraz zrelaksuje. No i... słuchajcie fotografa ;) Nawet jeżeli oczekuje on od Was nietypowej pozy albo miny, to dlatego, aby ujęcie było jak najbardziej fotogeniczne. Zaufajcie mu. Na szczęście, w dobie aparatów cyfrowych, fotograf robi taką ilość ujęć, że zawsze znajdzie się kilka rewelacyjnych zdjęć.

Mając na uwadze powyższe rady, nie zapominajcie, że sesja ciążowa to przede wszystkim świetna zabawa! Okazja do udokumentowania czasu oczekiwania na narodziny upragnionego dziecka. 


Tego dnia zadbajcie więc o odpowiedni poziom endorfin - zacznijcie dzień od smacznego posiłku, pozwólcie sobie na odrobinę słodyczy, zróbcie się na bóstwo... A podczas sesji, cóż... ukazujcie swoje prawdziwe emocje. Sprawne oko fotografa z pewnością wychwyci panującą wokół Was aurę szczęścia oraz miłości, przez co zdjęcia nabiorą wyjątkowego wyrazu i będą stanowiły cudowną pamiątkę z tego wspaniałego okresu.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz